Na ZKŠT Žalec izvajamo tudi raziskavo na temo trajnostnega turizma v naši občini. Turistične akterje prosimo, če si vzamete nekaj minut časa in izpolnite vprašalnik na tej povezavi ter nam s tem pomagate do boljšega razvoja trajnostnega turizma v Žalcu.
Vsi odgovori so zaupni. Hvala za sodelovanje.
Turizem je izjemna priložnost za razvoj lokalne skupnosti, a hkrati prinaša tudi izzive, kot so obremenitve okolja, povečana poraba naravnih virov in vplivi na kakovost življenja prebivalcev. V Savinjski dolini, kjer narava in tradicija ustvarjata edinstveno turistično izkušnjo, se zavedamo odgovornosti, ki jo imamo do prihodnjih generacij.
V spodnji datoteki najdete nekaj napotkov za odgovorno in trajnostno ravnanje.
Slovenija temelji na razvoju trajnostnega razvoja turizma, kjer se načela trajnosti nanašajo na okoljske, gospodarske in socialno-kulturne vidike razvoja turizma. Za zagotovitev dolgoročnega trajnostnega razvoja je potrebno vzpostaviti ustrezno ravnotežje med vplivi turizma na okolje, zaposlenimi v turizmu, lokalnimi skupnostmi in turističnimi ponudniki.
S spremembami v trajnostnem poslovanju podjetij, boljšimi sistemi ravnanja z okoljem in osveščeno potrošnjo lahko zmanjšamo vplive na okolje in stroške poslovanja oz. proizvodnje ter s tem izboljšam življenje prihodnjim generacijam. Izziv je razvoj in oblikovanje novih izdelkov z daljšo življenjsko dobo, ki jih je mogoče ponovno uporabiti, predelati ali reciklirati. Vabimo vas, da pričnete z merjenjem porabe vode in energije in s tem prispevate k trajnostnemu razvoju turizma naše občine.
Z upoštevanjem in rednim spremljanjem podatkov lahko prihranite finančna sredstva, ki jih lahko namenite za izboljšavo poslovanja in tehnološke rešitve prijazne okolju.
Etični kodeks v turizmu (The Global Code of Ethics for Tourism) predstavlja priporočila za odgovoren in trajnosten razvoj svetovnega turizma na začetku novega tisočletja. Dokument se opira na podobne deklaracije in kodekse iz turistične in potovalne industrije iz preteklosti, pri tem pa dodaja novo razmišljanje, ki odseva našo spreminjajočo se družbo na prehodu v novo tisočletje.
Ker se bo obseg mednarodnega turizma po napovedih WTO v naslednjih dvajsetih letih potrojil, člani Svetovne turistične organizacije (World Tourism Organization) menijo, da bo prisotnost Etičnega kodeksa v turizmu zmanjšala negativen vpliv turizma na okolje in kulturno dediščino, pri tem pa povečala število prednosti, ki jih bodo imeli prebivalci turističnih krajev.
Gre za zavezo, da bomo podpisniki podpirali niz splošnih in temeljnih etičnih načel v zvezi s trajnostnim in predvsem odgovornim razvojem turizma, kot so spoštovanje človekovih pravic, boj proti izkoriščanju ljudi in okolja, spoštovanja pravic lokalnih skupnosti, kot tudi pravic delavcev. Zaveza pomeni širiti in spodbujati uporabo globalnega etičnega kodeksa v turizmu med partnerji, dobavitelji, kupci, zaposlenimi in delničarji.
Podjetja ali združenja, ki se odločijo podpisati kodeks, morajo v celoti razumeti načela družbene odgovornosti podjetij in izkazovati ukrepe na tem področju. Spoštovanje načel trajnostnega razvoja in odgovornega poslovanja na vseh področjih, prilagajanje nastanitvenega obrata in menedžmenta načelom trajnosti, oblikovanje izobraževalnih programov za zaposlene in sodelujoče z namenom približevanja in osvajanja načel trajnostnega delovanja, spodbujanje interakcij z lokalnim prebivalstvom, spodbujanje inovacij, vključno z ekološkimi in izobraževalnimi, za trajnostni razvoj z namenom doseganja zelene rasti ter izboljšanja okoljske in družbene učinkovitosti.
Predstavnike turističnega gospodarstva vabimo k podpisu Etičnega kodeksa v turizmu, uradnega dokumenta Svetovne turistične organizacije (UNWTO), ki spodbuja odgovorno in etično ravnanje v turizmu.
Podpis predstavlja zavezo k spoštovanju načel profesionalnosti, varstva kulturne dediščine, pravic zaposlenih ter odgovornosti do gostov in skupnosti.
Podpisanega nam lahko pošljete na e-pošto: tic@zkst-zalec.si
Na spletni strani ministrstva in v Uradnem listu Republike Slovenije je objavljen Javni poziv »Finančne razvojne spodbude za razvoj rokodelskih izdelkov v 2025«, katerega namen je podpreti rokodelke in rokodelce pri razvoju in izdelavi novih rokodelskih izdelkov ter krepiti podjetništvo na področju rokodelstva.
Z javnim pozivom želijo rokodelke in rokodelce spodbuditi k razvoju in izdelavi rokodelskih izdelkov, ki so povezani z rokodelskimi panogami, določenimi s Pravilnikom o določitvi rokodelskih panog. Cilj poziva je ohranjanje in razvoj rokodelstva ter spodbujanje vstopa rokodelcev v podjetništvo.
Na podlagi javnega poziva bodo rokodelci prejeli finančne razvojne spodbude za razvoj in izdelavo enega novega rokodelskega izdelka.
Na poziv se lahko prijavijo fizične osebe, ki delujejo na področju rokodelstva in ne opravljajo registrirane dejavnosti, med njimi rokodelci, upokojenci rokodelci, posamezniki, ki opravljajo osebno dopolnilno delo, povezano z rokodelstvom, ter nosilci dopolnilne dejavnosti na kmetiji, povezane z rokodelstvom.
Skupna višina sredstev znaša 100.000 evrov, pri čemer lahko posamezni rokodelec za razvoj enega rokodelskega izdelka pridobi do 5.000 evrov.
Rok za prijavo: od 7. aprila do 6. maja 2025.
Vir: MGTŠ
Foto: Canva
V podporo uresničevanju vizije Slovenije kot zelene butične destinacije, Slovenska turistična organizacija ponovno odpira vrata edinstvenim turističnim doživetjem. Želite, da vaše doživetje postane del prestižne zbirke Slovenia Unique Experiences (SUE) in se poteguje za naziv Sejalec? Ne zamudite priložnosti in se prijavite na poziv za leto 2025. Rok za oddajo prijav je odprt od 5. marca do 9. maja 2025.
Za dodatne informacije smo vam na voljo na unique@slovenia.info oz. na tej povezavi